Mihail Neamţu, cu spume la gură, îl face praf pe Adrian Papahagi într-o postare pe facebook, plină de invective mai mult sau mai puţin suburbane.
În acest context, nu pot să nu-mi amintesc de o postare de-a lui Papahagi de acum 8 ani, în care se bucura de privilegiul de a împărţi cerul (chiar dacă doar cel modest al Mănăşturului clujean) cu acesta. „The sky is the limit” era gândul înaripat al amândurora cu această ocazie.
Sunt, cu o singură rezervă, absolut de acord. În privinţa prostiei care îi caracterizează pe ambii (chiar dacă în cazul lui Adrian Papahagi cu o tentă intelectual-academică), nici măcar cerul Mănăşturului nu este marginea aşteptată …
Au făcut, amândoi, fiecare în felul său, un mare rău politicii româneşti şi în special conservatorismului.
-
Neue Artikel / Articole noi
Archive / Arhive
Suche / Căutare
Neue Kommentare / Comentarii noi
Links / Linkuri
Autentificare
