La genunchiul broaştei

Cam acesta este nivelul intelectual al ultimelor declaraţii făcute de Preşedintele Echidistant şi Mare Mediator Nicuşor Dan referitor la situaţia politică de la noi şi la contribuţia domniei sale la evoluţia lucrurilor.
S-a apropriat periculos de mult de celebrul „Iarna nu-i ca vara”.
Judecaţi singuri:

Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea este cum să reformezi sistemul fără să duci țara în anarhie. Între un câine care latră și unul care mușcă, eu îl prefer pe cel care mușcă. Eu întotdeauna voi fi în poziția de a fi instrumentul pentru a reforma sistemul.

Aiureală, instrumentule. Contradicţie multiplă.
Iar afirmaţia că nu a fost informat despre faptul că Veştea ducea tratative cu AUR este o minciună: vuia deja presa şi el spunea că nu se simte responsabil.

Nu. Domnul Veștea a primit un mandat si mai departe a fosta sarcina domniei sale. Ar fi fost dincolo de atributul meu constituțional să intervin.

Adică numeşte, conform „atributului său constituţional”(!) un plăvan drept candidat la funcția de Premier şi nu mai poartă nicio răspundere, chiar când acesta calcă în străchini uriaşe?
Dacă n-ar fi atât de mic, l-aş interpela cu o frază asemănătoare cu cea pe care i-am adresat-o lui Klaus Iohannis. Nu vreau însă să nedreptăţesc copitatele, care au o statură cât de cât demnă de luat în seamă.

În categoria Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Management, Menschen / Oameni, Ohne Kategorie / Fără categorie, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Bâlbe penibile

Pus în încurcătură de o jurnalistă, Preşedintele Echidistant şi Mare Mediator Nicuşor Dan dă explicaţii:

Un text atât de confuz, încât îmi aminteşte de bestia intelectuală Dăncilă. Spre final, gata cu confuzia! Lucrurile sunt clare, „mingea este la ei (partidele)” şi „sper să fie serioşi”.
Eu nu mai sper nimic. Avem un Preşedinte pigmeu, care nu este conştient de propria micime. Mic şi pipernicit suflet, însă mare rahat. Iar consilierii săi sunt fie nulităţi, fie lichele.

În categoria Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Lernt endlich eure Muttersprache! / Învăţaţi-vă dracului limba maternă!, Management, Menschen / Oameni, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Delicios!

Mihail Neamţu, cu spume la gură, îl face praf pe Adrian Papahagi într-o postare pe facebook, plină de invective mai mult sau mai puţin suburbane.
În acest context, nu pot să nu-mi amintesc de o postare de-a lui Papahagi de acum 8 ani, în care se bucura de privilegiul de a împărţi cerul (chiar dacă doar cel modest al Mănăşturului clujean) cu acesta. „The sky is the limit” era gândul înaripat al amândurora cu această ocazie.
Sunt, cu o singură rezervă, absolut de acord. În privinţa prostiei care îi caracterizează pe ambii (chiar dacă în cazul lui Adrian Papahagi cu o tentă intelectual-academică), nici măcar cerul Mănăşturului nu este marginea aşteptată …
Au făcut, amândoi, fiecare în felul său, un mare rău politicii româneşti şi în special conservatorismului.

În categoria Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Menschen / Oameni, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Pe potrivă

Preşedintele Echidistant şi Mare Mediator Nicuşor Dan arată că a înţeles perfect cine este de vină pentru criza politică actuală: partidele politice.
Astfel încât le somează:

Le voi cere partidelor să revină la dialog și la o atitudine rezonabila. Le cer înțelegeri pe o majoritate parlamentară.

Este exact ceea ce era de aşteptat de la el. Nivel de grădiniţă, grupa mică.

În categoria Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Management, Menschen / Oameni, Platitüden / Platitudini, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Veştea bună …

… este că Veştea prostul s-a veştezit înainte de inveştire.
Vestea proastă este că toate machiaverlâcurile iresponsabile ale Preşedintelui Echidistant şi Mare Mediator Nicuşor Dan au dat apă la moară aşa-zişilor suveranişti.
Doamnelor şi domnilor consilieri prezidenţiali, ce naiba faceţi? Daţi-vă demisia precum Ludovic Orban, dacă nu sunteţi de acord cu tâmpeniile lui Nicuşor, altfel vă faceţi părtaşi la mizeria pe care o provoacă acesta. Sau sunteţi chiar voi cei care îl îndeamnă la enormităţile pe care le comite? Sunteţi nulităţi sau lichele? Hotărâţi-vă!

În categoria Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Management, Menschen / Oameni, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Adrian Papahagi se bagă din nou în seamă

Poate faceţi o căutare cu numele său pe acest blog.

În categoria Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Menschen / Oameni, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Scârbă

N-am mai avut această senzaţie într-un aşa grad de acuitate de pe vremea răposatului Ilici. Atât doar că acest personaj îmi declanşa sentimentul de ură, pe când Preşedintele Echidistant şi Mare Mediator Nicuşor Dan doar acela de dispreţ.

În categoria Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Menschen / Oameni, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Machiavelea Ranchiunelli

Premierul desemnat Eugen Tomac şi-a depus, conform aşteptărilor, mandatul.
Preşedintele Echidistant şi Mare Mediator Nicuşor Dan îl desemnează acum drept candidat la şefia Guvernului pe Adrian Veştea, vicepreşedinte PNL, fără o prealabilă consultare cu conducerea acestui partid, ceea ce contravine tuturor uzanţelor politice şi aruncă în derizoriu pretenția sa de Mare Mediator între forţele politice din România.
Mie îmi sar în ochi, pe lângă luarea de poziţie a Preşedintelui PNL Ilie Bolojan, câteva aspecte.
Eugen Tomac a fost, ca politician, sacrificat, iar asta nu s-a întâmplat pe altarul interesului naţional al Ţării, ci pe unul din preşurile jegoase cu care pare să fie obişnuit Preşedintele. Nu-i plâng de milă, pentru că o merită, la fel ca PMP.
Această manevră exonerează, odată în plus, PSD de răspunderea pe care ar trebui să o poarte după moţiunea de cenzură iniţiată împreună cu AUR. Dacă asta e echidistanţă, atunci eu sunt Papa de la Roma.
Înafară de asta, pune PNL într-o situaţie delicată, deoarece nu orice partid politic se poate bucura, ca PSD, de apanajul de a-şi putea dărâma, fără repercusiuni serioase, propriul guvern.
Răzbunarea faţă de Bolojan, cu toate că acesta a evitat până în ultimul moment să critice în public hotărârile Marelui Mediator, este evidentă. Cum adică? Mai are altcineva, în afară de Preşedintele Echidistant şi Mare Mediator, dreptul să fie consecvent? Obrăznicie curată!
Machiavelism de mahala. Pe Nicuşor Dan nu-l salvează nici chiar aceste acţiuni disperate de faptul că a pierdut probabil jumătate din alegătorii care l-au votat. Iar de istorie, să nu mai vorbim. Nu vom putea deosebi textul care îi va fi acordat în analele ei de un rahat de muscă.

În categoria General, Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Management, Menschen / Oameni, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Picanterie papahagiană

În categoria Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Menschen / Oameni, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu

Hipersensibilităţi şi prostie gârlă

Atât Preşedintele Echidistant şi Mare Mediator Nicuşor Dan, cât şi candidatul la funcţia de Premier Eugen Tomac pe care l-a propus acesta pentru a debloca criza politică, se dovedesc foarte sensibili la orice critică.
Preşedintele afirmă că nu avut mandat pentru a lua vreo poziţie în faza incipientă a crizei, ascunzându-se în spatele unor imperative atât de general formulate, încât îi garantează să iasă basma curată indiferent de străchinile în care a călcat. Dar acum, cu spatele la zid, face dintr-o dată apel la „responsabilitate” şi la „interesul ţării”.
Iar Premierul desemnat uită de propria răspundere pe care a purtat-o în calitate de consilier prezidenţial, funcţie care i-ar fi permis să-l tragă pe Preşedinte de mânecă atunci când criza politică se întrevedea deja. Cum este posibil ca Preşedintele unui Partid Conservator ca PMP să permită, în calitate de consilier prezidenţial, derapajul prin inactivitate al lui Nicuşor, care a favorizat o moţiune de cenzură PSD/AUR şi căderea guvernului? Dl Eugen Tomac respinge orice critică şi nu acceptă să i se dea lecţii. Dar invocă şi el „responsabilitatea” şi faptul că „România trebuie pusă pe primul loc”. La atâta obtuzitate politică mi se pare că ar fi meritat mai degrabă numele de Tolomac.
Ageamiilor. Hârb şi oală spartă. Vă doresc o convieţuire fericită. Tanda şi Manda.

În categoria General, Internautisches / Internautice, Kotzbrocken / Borîturi, Management, Menschen / Oameni, Politik / Politică, Rumänien und die Welt / România în lume | Lasă un comentariu